A znova o láske.

Autor: Marta Polláková | 12.5.2012 o 23:33 | (upravené 12.5.2012 o 23:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  124x

Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať."( Jn 13,34,35)

Pán od nás chce, aby sme celý život pracovali na cibrení svojej lásky k Nemu. Niekto to zvykne zdôrazniť citátom z Písma o božej žiarlivosti, ale to je také nepekné slovo. Veď náš vzťah k Bohu a blížnemu je vlastne len a len o láske. O láske nezištnej, obetavej, úprimnej, nesebeckej, aj keď načim priznať, že kde-kto si chce z nej uchytiť kus tiež pre seba, aj keď vie, že sa každému pod krížom dostalo z nej nemálo. Tam sme dostali namerané naozaj božskou mierou vrchovatou a natlačenou. Svet okolo nás, nech by sa snažil akokoľvek, tak namerať nemôže, lebo ľudská miera je neporovnateľne skromnejšia a z nej vlastne ešte najviac máme poskytnúť blížnemu. Nuž a že sme ľudia v láske dosť nedokonalí, v duši sa nám dosť pravidelne opakujú akési podivné stavy citového vákua a my trpíme. Keď si k tomu pridáme všelijaké medziľudské bezcitnosti, odrazu sa ocitáme na svojom imaginárnom kríži, ale práve vtedy sme vlastne Pánovi najbližšie. Nie je to veru ľahké a preto je dnes tak veľa papierových kresťanov a žiaľ, mnohí zutekajú aspoň na nejaký čas, kým si neuvedomia, že len jedno je potrebné: oddať sa, schúliť do božieho náručia tak, ako sme sa ako deti chúlili do náručia našej matky. Veď jasne počúvame, že máme byť ako deti. Nemáme sa tak tuho starať o to, aby nám bolo všetko, čo sa týka Boha, jasné. Na čo by nám to aj bolo. Nepotrebujeme všetkému rozumieť ani pre vlastnú spásu. Ale lásku máme poznať dokonale. Svet okolo nás sa o toto poznanie málo snaží. V diablovej zmenárni prevexloval lásku za mamonu, kariéru, kult tela, neviazanosť vášní a podobné plody Zlého. Ale my nemáme právo nebyť učeníkmi, nebyť príkladmi, nesnažiť sa podobať svätým božim. Na mnohých miestach sa veľa hovorí o veriacich, ktorí svoje náboženstvo intenzívne žijú, menej sa už vraví o tých, ktorí sú viac-menej vzdialení od žitia náboženstva i keď pri rôznych príležitostiach tvrdia o sebe, že sú veriaci. Kúkoľ medzi obilím, ktorý má ešte šancu do žatvy. Nám je treba si len uvedomiť, že tú šancu majú aj v nás, ale nie iba v našich slovách. - Ale ako by mal ale vyzerať tento apoštolát, keď sa nespočetnekrát presviedčame o tom, že slová v tomto prípade akosi strácajú účinok? Od slov účinnejším spôsobom apoštolátu sa stávajú najmä naše vonkajšie a celkom prosté prejavy viery, postoj k blížnym, k Cirkvi i ku kňazom. Napokon mnohým súčasným rodičom zostáva len tá jediná povinnosť - milovať bezmedzne svoje hľadajúce či aj túlajúce sa deti a neprestajne sa za ne modliť, lebo konečný zázrak premeny na zrno je naozaj iba v rukách božích.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?